Feng - Šuej - kuchyně
Dnes se zamyslíme nad kuchyní, snad nejdůležitější místností v bytě. Protože bývá centrem všeho dění a zdrojem výživy celé rodiny, chci vám poradit jak vše uspořádat co nejlépe.
Dříve měla kuchyň v lidském obydlí zcela zásadní význam, neboť veškerý rodinný život se odehrával právě tam. I dnes, kdy se často stává součástí obývacího prostoru a jídelny, je vedle svého hlavního účelu – ukládání a přípravy potravin – i místem pro společné setkávání rodiny a jejích přátel. Kuchyň je symbolem domácí jistoty klidu a zdraví, proto má být upravena tak, aby přitahovala pozitivní sílu čchi a umožňovala její volné proudění. Nejdůležitější součást kuchyně – sporák, prvek ohně, je výrazně jang a dřez, prvek vody, spolu s chladnou lednicí představují jin. Sporák a dřez ani sporák a lednice by neměly stát přímo proti sobě nebo být v těsné blízkosti, protože protikladné prvky ohně a vody způsobují disharmonii a napětí.
Mají být od sebe vzdáleny alespoň jeden a půl až dva metry a odděleny pracovní plochou nebo kuchyňským stolem. Samotná lednice nemá stát proti dveřím, protože její pasivní energie může vyvolávat konflikt s aktivní dynamickou energií dveří a narušovat harmonický život rodiny. Výrazný prvek ohně, který ještě posiluje kuchyň obrácená k jihu nebo použití teplých oranžových a červených barev, utlumíme, zvolíme-li kamennou podlahu, prvek země, jež energii ohně odčerpává. I použití modrých a šedých odstínů nebo obrázek s motivy vody pomáhají udržet rovnováhu, zvláště pak tam, kde převládá prvek dřeva, jež oheň vyživuje a posiluje. Velmi důležité je též umístění sporáku a trouby. Ten, kdo připravuje jídlo pro celou rodinu, by měl být klidný a vyrovnaný, nic by jej nemělo vyrušovat. Zvláště nevhodné je postavení zády ke dveřím, protože tudy může kdokoli nečekaně vstoupit.
V dnešních kuchyních bývají uzavřené jednotvárné skřínky v jedné barvě, jednotného materiálu, v řadách ničím nenarušených, nic není vystaveno. Takové uspořádání však působí nudně a jednotvárně, kuchyň většinou vypadá nezabydleně, jako by z domova vyprchal život. Je třeba přidat nějakou rostlinu a studené plochy oživit barvami. K tomu ideálně poslouží kuchyňský textil.
V kuchyni by měla být dodržena harmonie mezi pěti prvky. Oheň je zastoupen sporákem, troubou a jinými tepelnými spotřebiči a případně teplými žlutými, oranžovými a červenými tóny, vodu, jež je obsažena ve dřezu, symbolizuje modrá, zvláště tyto prvky je třeba udržovat v rovnováze. Prvek dřeva je pak zastoupen dřevěnými předměty, rostlinami a textilem, je vhodné posílit prvek země keramickou či kamennou dlažbou a obkladem, případně můžeme použít pracovní desku z ušlechtilého přírodního kamene. Prvek kovu pak symbolizuje kovové kuchyňské nádobí a náčiní, ke kovu bývá pak přiřazováno i sklo, které má některé podobné vlastnosti, i když svojí průhledností v sobě obsahuje i prvek vody a prvek země
v písku při své výrobě.
Pozornost věnujeme i uspořádání kuchyňského nábytku, úzký průchod mezi uzavřenými skříňkami, na jehož začátku jsou dveře a na konci okno v přímé linii proti sobě, vzbuzuje pocit nevlídnosti jako v tunelu. Čchi tu protéká příliš rychle, je třeba použít některých opatření, která proudění zadrží a zpomalí. Na parapet okna můžeme postavit rostliny nebo barevné skleněné předměty, zavěsíme jemné průsvitné záclony nebo závěsné okenní ozdoby, nad úzký průchod umístíme několik delších svítidel. Snažíme se zavírat dveře, a zvláště pak neotvírat okno i dveře najednou, což navíc způsobuje nepříjemný průvan. Měli bychom se zamyslet, jestli přece jen některé uzavřené skříňky nevyměnit za otevřené police s dekorativním nádobím, abychom oživili celkový strohý dojem.
Naopak ve špatně větrané a nedostatečně osvětlené místnosti bez oken dochází ke stagnaci čchi, což je škodlivé zvláště v kuchyni. Dalšími překážkami jsou zbytečnosti a nepořádek všechny ty prázdné lahve, hromady novin, drobky a skvrny na pracovních plochách, nevhodné jsou i podnosy na kočičí výkaly. Překážkou jsou ostré hrany nábytku, nože by se měly po použití ukládat do zásuvek, protože všechno ostré vysílá „otrávené šípy“ a narušuje harmonii. Z kuchyně odstraníme vše nepotřebné a udržujeme bezvadný pořádek a čistotu. Pak bude příprava pokrmů pro celou rodinu radostí a společné stolování se stane důležitou součástí spokojeného rodinného života.
Archiv, časopis Krásná, Fotografie: Unsplash