Diamanty Elizabeth Taylor
Elizabeth vyžadovala, aby jí po každém skončení natáčení jejích filmů producent právě dokončeného snímku věnoval hodnotný šperk, samozřejmě navíc k honoráři. Většinu však dostala od Richarda Burtona, kterého si během svého života vzala dvakrát za muže, a také se s ním dvakrát rozvedla. Jedním z nejznámějších kousků, které od něj dostala, byl Kruppův diamant, po Elizabethině smrti přejmenovaný na Taylor.
Richard Burton se začne převalovat v posteli a v polospánku natáhne ruku, aby se dotkl své ženy Elizabeth Taylor. Zjištění, že ona vedle něj neleží, jej probudí docela. Vidí, že ve vedlejší místnosti se svítí, a tak zavolá: „Co tam proboha děláš, Elizabeth?“ A ona odpoví: „Co asi, hraju si se šperky!“ Tuhle historku později Richard moc rád vyprávěl. A že těch šperků Elizabeth měla! Zatímco si dnes známé osobnosti náhrdelníky, náušnice a jiné ozdoby na společenské akce půjčují, ať už od Tiffanyho, Harryho Winstona nebo Cartiera, Elizabeth nosila výhradně své šperky. A její pozoruhodná sbírka, obsahující celkem 269 kousků diamantů, perel, rubínů, safírů a emeraldů, se letos v prosinci prodá v dražbě domu Christie’s v New Yorku.
Elizabeth vyžadovala, aby jí po každém skončení natáčení jejích filmů producent právě dokončeného snímku věnoval hodnotný šperk, samozřejmě navíc k honoráři. Většinu však dostala od Richarda Burtona, kterého si během svého života vzala dvakrát za muže, a také se s ním dvakrát rozvedla. Jedním z nejznámějších kousků, které od něj dostala, byl Kruppův diamant, po Elizabethině smrti přejmenovaný na Taylor. Burton ho zakoupil na aukci v roce 1968 za 300 000 dolarů. Prsten s kamenem, který má celých 33,19 karátu a je považován za nejčistší diamant na světě, se bude velmi pravděpodobně dražit za částku (v přepočtu) od 44 do 65 milionů Kč.
Původní majitelkou prstenu byla Vera Krupp, jejíž majetná rodina financovala nacisty a zásobovala je zbraněmi během druhé světové války. Elizabeth, která v sedmadvaceti roku 1959 konvertovala na židovskou víru, milovala osud tohoto skvostného šperku a říkávala, že jakmile se v šedesátých letech dozvěděla, že prsten půjde do aukce, řekla si, jak by bylo báječné, kdyby skončil na prstě takové hodné židovské holky, jakou ona je. Mezi další skvosty, které budou třináctého a čtrnáctého prosince nabídnuty novým majitelům, je i perla hruškovitého tvaru ze čtrnáctého století, známá jako La Peregrina, která kdysi patřila anglické královně Mary I, známé také jako Krvavá Mary.
Později se jeho majitelkami staly ještě dvě španělské královny, Margarita a Isabel. Burton perlu zakoupil v roce 1969 za 30 000 dolarů a Elizabeth požádala Ala Duranteze z firmy Cartier, aby k perle vytvořil náhrdelník, skládající se z dalších perel, diamantů a rubínů. Odhadovaná cena, za kterou by se náhrdelník mohl vydražit, je v přepočtu od 35 do 53 milionů Kč. Dalším kouskem, který stojí za zmínku, je starožitná diamantová korunka, kterou Elizabeth dostala od svého sedmého manžela, Mikea Todda. Ve své biografii o ní Elizabeth řekla: „Nosila jsem ji často, i když ozdobné čelenky a korunky nebyly v té době v módě. Ale vůbec mi to nevadilo, protože jsem ji dostala od svého krále.“ Cena korunky by se v prosinci mohla v přepočtu vyšplhat až na 1,7 milionu Kč.
Hereččin nejznámější šperk však do aukce nepůjde. Jedná se o diamant pojmenovaný Taylor-Burton, který má úctyhodných 69,42 karátu a je dva a půl centimetru silný. Burton kámen pro svou ženu koupil za téměř tři čtvrtě milionu dolarů a nechal ho zasadit do diamantového náhrdelníku. Elizabeth si jej vzala na oslavu čtyřicátých narozenin Grace Kelly v Monte Carlu roku 1969. Pojistka náhrdelníku byla tak vysoká, že londýnská banka Lloyd, u které byl pojištěn, trvala na tom, aby Elizabeth na večírku doprovázela mnohočlenná ozbrojená ochranka. Ten večer se princezna Margaret zmínila, že diamant je tak velký, až je vulgární. Elizabeth, která to zaslechla, s úsměvem odpověděla: „Já vím, není to úžasné?“ Když si pak na její popud princezna náhrdelník vyzkoušela, neodpustila si ještě ironickou poznámku: „Teď už tak vulgárně nevypadá, že, Vaše Výsosti.“ Elizabeth však o deset let později náhrdelník prodala, aby mohla sponzorovat senátorskou kandidaturu svého tehdejšího manžela Johna Warnera. Ke konci života přiznala, že toho později litovala.
Celá aukce je jednou z největších, které se kdy pořádaly, nevyjímaje pozůstalostní aukce Marilyn Monroe a Jackie Onassis. Spolu se šperky budou nabídnuty další umělecké předměty, kostýmy a jiné soukromé věci, patřící herečce. Francois Curiel, mezinárodní ředitel aukcí domu Christie’s, prohlásil, že jde o nejunikátnější soukromou sbírku šperků, jakou kdy viděl, a veřejnosti se nabídnou nejen ty z nejcennějších šperků, ale také snubní prstýnky a drobnější šperky, které jsou zatím pro veřejnost neznámé. Elizabeth o diamantech říkala, že si je moc dobře vědoma toho, že není jejich vlastníkem, pouze opatrovatelem, a po její smrti půjdou zase na chvilku k jiným ochráncům.
Její dokonalé znalosti o vzácných kamenech, jejich kazech a čistotě, ale také o šperkařské práci jsou však téměř tak obdivuhodné jako šperky samotné. Sbírala pouze ty nejlepší skvosty. Její klenoty by se celkově měly vydražit za minimálně 570 milionů Kč. Podle Elizabethina přání půjde velká část její nadaci pro výzkum AIDS, kterou založila v roce 1991.
Jsou to velké šperky velké dámy. Od té doby, co Elizabeth Taylor letos v březnu ve svých sedmdesáti devíti letech zemřela, se svět třpytí o trochu méně.
"Maminka říkala, že jsem celých osm dní po svém narození neotevřela oči. A když jsem je konečně otevřela, první, co jsem viděla, byl zásnubní prsten. Tehdy bylo rozhodnuto."
"Diamantům se na rameni nevypláčete a v noci vás nezahřejí. Ale rozhodně je s nimi zábava, když slunce svítí."
Archiv, časopis Krásná 2011