Úvod Magazín Panenky pro Krásnou paní

Panenky pro Krásnou paní

Panenky byly vždycky pro holčičky tou nejmilejší hračkou. Já jsem toužila po mrkací, moje dcera po mluvící, dnes prý panenky i čurají… Mám tři vnuky kluky, tak se v tom tak nevyznám. Pár starých panenek ve své sbírce mám, ale žádná není z mého dětství. Netuším, kam se všechny poděly…

Ta velká je asi nejvzácnější. Sběratelka paní Jurčíková mi vysvětlila, že každá má někde na těle, většinou na temeni hlavy, značku a číslo, podle kterého se dá určit přibližně její rodný list. V katalogu jsem si našla, že ta moje je ze začátku minulého století od firmy bratří Heulbachů. Ta malá hadrová s porcelánovou hlavičkou bude určitě ještě starší. První celuloidové panenky se začaly dělat v Americe kolem roku 1870 a rychle se rozšířily po celém světě. Těch jsem měla hodně. Babička jim všem ušila či uháčkovala šatičky, na Vánoce je vždycky vyprala a panenky posadila pod stromek. Jednu dávala každý den na ustlanou manželskou postel.

Mimochodem, Lucie Bílá relaxuje tak, že háčkuje panenkám krásné šaty. Jednu mi dala, a dokonce mi vlastnoručně ušila medvěda.

O panenkách a jejich dlouhé a zajímavé historii toho vědí hodně manželé Eva a Ivan Steigerovi. Svou úžasnou sbírku starých hraček vystavují v Muzeu hraček na Pražském hradě. Jsou tam panenky i ze 17. století, panny hadrové, voskové, dřevěné, porcelánové až po unikátní sbírku barbín ze speciálních malých sérií, třeba s podobou filmových hvězd. Toto muzeum je zážitkem nejen pro děti. I dospělí žasnou nad krásou a vynalézavostí mechanických hraček, stavebnic, vláčků či pokojíčků a dojímají se nad těmi, které patřily k jejich dětství. Docela by mě zajímalo, s čím si budou hrát děti tak za sto let. A taky jestli ty dnešní dokonalé plastové panenky budou pro příští generace stejně přitažlivé a dojemné, jako jsou ty staré pro nás. Ostatně všechno na světě je budoucí starožitnost.

Fejetony
Bižuterie Pupalka dvouletá