Ořešák
Ořešák královský, latinsky Juglans regia, opadavý, listnatý strom, dorůstá do výšky kolem 25 metrů. Má značně širokou kulovitou korunu, kmen je většinou rozvětven poměrně nízko nad zemí s kůrou u mladých stromů hladkou a šedou, později rozpraskanou a světle hnědošedou.
Botanika
Ořešák královský, latinsky Juglans regia, opadavý, listnatý strom, dorůstá do výšky kolem 25 metrů. Má značně širokou kulovitou korunu, kmen je většinou rozvětven poměrně nízko nad zemí s kůrou u mladých stromů hladkou a šedou, později rozpraskanou a světle hnědošedou. Listy jsou lichozpeřené s lístky ve 3–4 párech, ty jsou podlouhle eliptické, vesměs matné a poněkud tuhé a kožovité. Rozemnuty jsou lehce cítit terpentýnem. Samčí květy jsou v převislých jehnědách. Kvete v dubnu až květnu. Známým plodem je zelený nebo nažloutlý podlouhle kulovitý vlašský ořech, který je v podstatě peckovitým plodem s laločnatými dělohami uvnitř pecky.
Ořešák královský pochází z centrální Asie, odkud byl před staletími dovezen a vysazován zpočátku v jižní Evropě a na Balkáně, později i dále severněji jako okrasný a užitkový strom. U nás se hojně pěstuje po téměř celém území vyjma horských či jinak klimaticky nepříznivých poloh. Dává přednost hlubokým, humózním půdám, bohatým na vápno, se stejnoměrným zavlažováním.
Dalším druhem je ořešák černý, latinsky Juglans nigra. Je to statný strom s silnými větvemi, které se větví až v určité výši nad zemí. Kůra je u starších stromů tmavohnědá až černá, s pravidelným vzorem z lišt a kosočtverečných plošek. Kvete v dubnu až květnu. Lichozpeřené listy s lístky v 7–11 párech jsou na okraji nepravidelně zubaté, plod je kulovitý, sytě zelený. Pochází z východu Severní Ameriky, příležitostně se vysazuje i v Evropě v parcích a zahradách.
Použití
Ořechové dřevo patří pro svoji krásnou barvu a kresbu plnou kontrastů k velmi ceněným nábytkářským druhům, hodí se též pro umělecké zpracování a kvalitní solitéry. V poslední době je čím dál vzácnější, v nábytkářství se dnes používá zejména jako dýha. Plody ořešáku, vlašské ořechy, jsou velmi chutné a žádané a také jsou jedním ze symbolů Vánoc. Obsahují velké procento mastného oleje, který může být po vylisování použit i jako olej stolní. Z ořešáku se v minulosti získávalo také hnědé barvivo. Listy se užívaly k barvení vlasů na kaštanovou hněď, olej z plodů se používal při slunění k hnědšímu zbarvení kůže. Odvar z listů a zelených slupek zabraňuje padání vlasů a je také vhodný na ošetření problematické pleti. Aromatické listy odpuzují hmyz, lze je použít čerstvé nebo jejich odvar.
Léčení
Ořechové listy, zelené oplodí či celé nezralé plody působí antibakteriálně a protizánětlivě. Užívají se například ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní, jako odvar při zánětu tlustého střeva a konečníku nebo ve formě sedací koupele při gynekologických potížích. Koupele se také osvědčily při nadměrnému pocení nohou, proti kožním vyrážkám včetně akné a svědivosti. Pití čaje pozitivně ovlivňuje vylučovací orgány a povzbuzuje látkovou výměnu. Při zánětech pomáhají také čerstvé rozmačkané listy. V gemmoterapii, léčbě pomocí pupenů, se výtažky z ořešáku královského používají při revmatických potížích, žilních zánětech a pro zlepšení činnosti slinivky.
V psychické rovině nám ořešák vrací ztracenou rovnováhu, která byla vyvolána náhlými životními změnami, a pomáhá nám v nových začátcích. Je potřebný všude tam, kde je třeba zrušit staré konvence, opustit stará omezení a vydat se novým směrem. Dodává nám sebedůvěru a víru ve vlastní úsudek. Hodí se též pro lidi, kteří nevědí, kdo jsou a co je jejich specialitou.
Energie
Ořešák má podobné kvality jako lípa a bříza – živí, buduje a podporuje, ale docela jiným způsobem. Ztělesňuje spíše mužské aspekty. Pomáhá nám najít naši jedinečnost. Odděluje to, co už nepotřebujeme, když k tomu dozraje čas. Ukazuje nám, co je nám vlastní a cizí, a osvětluje každý další krok na naší cestě. Podporuje naši intuici a přibližuje nás k našemu středu. Dává nám odvahu k mnohostrannosti. Pomáhá nám vymezit se, abychom se necítili přetěžovaní. Učí nás, že ve skutečnosti máme jenom jednu povinnost, totiž být a dávat to, co jsme, a nic jiného.
Ořešák pomáhá jedinci, skupině i celku. Je dobré žít ve společenství, když jsme samostatní a umíme se vymezit. I v rámci řádu jsme samostatnou bytostí a tvůrci s jedinečnou hodnotou. Máme-li pocit, že nás svět neakceptuje takové, jací jsme, je třeba se od všeho na chvíli odpoutat, počkat a najít sebe sama. Když se sami akceptujeme, začne nás akceptovat i okolní svět. Ořešák též podporuje vědomé prožívání života bez potlačování skutečných pocitů a náš přirozený vývoj sladěný s vývojem Země. Je to strom, který nám otevírá cestu k naší jedinečnosti a rozmanitosti života.
Archiv, časopis Krásná 2007