Jonathan Rhys Meyers
První řada historického romantického dramatu Tudorovci o Jindřichu VIII. a jeho šesti ženách u nás vyvolala totéž co v ostatních zemích – zájem o mladého představitele hlavní role Jonathana Rhyse Meyerse. Jak se vlastně charismatickému Irovi hraje anglický král?
Jonathan Rhys Meyers
První řada historického romantického dramatu Tudorovci o Jindřichu VIII. a jeho šesti ženách u nás vyvolala totéž co v ostatních zemích – zájem o mladého představitele hlavní role Jonathana Rhyse Meyerse. Jak se vlastně charismatickému Irovi hraje anglický král?
Když se britská televize BBC rozhodla natočit další seriál o Jindřichu VIII., s nijak velkým zájmem veřejnosti se nápad nesetkal. Kritici i diváci zbystřili až ve chvíli, kdy stanice oznámila, že hlavním představitelem bude herec Jonathan Rhys Meyers. Zpočátku si drobounkého herce s něžnými rysy a silným irským přízvukem nikdo nedokázal představit v roli anglického panovníka, který byl pověstný postavou jako hora a zrzavým plnovousem. Celá BBC byla tehdy doslova pranýřována britským tiskem, a jak se objevovaly zprávy z natáčení, rostla i vlna nevole a nesouhlasu s výběrem Jonathana.
Od odvysílání prvního dílu však už nikdo ani necekl. Jonathanův irský přízvuk byl tentam a jeho charisma zcela nahradilo to, co mu chybělo fyzicky. Na otázky, proč hraje krále Jindřicha tak věrohodně, herec s úsměvem říká: „Oba jsme stejně arogantní a cílevědomí egoisté. Snažil jsem se představit si sám sebe v situaci, kdy bych měl ve věku 28 nebo 29 let absolutní moc. Protože Jindřichovi nejsem fyzicky vůbec podobný, musel jsem si ho vytvořit uvnitř sebe, byl to člověk, který neustále sršel energií, neustále ho něco pohánělo dopředu a měl obrovské ambice. Na druhou stranu nebyl zase až tak dobrý panovník, když nebylo po jeho, našel si cestu, jak problém obejít. To, že založil anglikánskou církev jen proto, že mu papež nechtěl povolit rozvod, mluví za vše.“
Jonathanova cílevědomost a obrovská chuť do práce však pramení ze zcela jiného důvodu. Jako dítě vyrůstal ve velmi chudých poměrech, dokonce strávil nějaký čas i v sirotčinci. Odjakživa s ním šili všichni čerti, a i když si nejprve pohrával s myšlenkou, že se stane knězem, v šestnácti ho kvůli neustálým problémům definitivně vyhodili ze školy. Tehdy ho náhodou na plovárně objevil hledač talentů a pozval ho na casting filmu Knoflíková válka. Roli sice Jonathan nakonec nedostal, ale brzy nato se mu ozvali s nabídkou reklamy na polévku. „Bylo mi to tehdy před kamarády dost trapné, být na plakátech se lžící v ruce a s přiblblým úsměvem na tváři, ale před kamerou jsem zažil pocit, který jsem do té doby neznal, a tak jsem si řekl, že navštívím pár konkurzů a uvidím, kam to povede.“
V roce 1994 dostal první filmovou roličku a o dva roky později svou první hlavní roli. Hned po natáčení si sbalil kufry a odstěhoval se kvůli lepším pracovním příležitostem do Dublinu. Porazil více než dvě stě uchazečů o roli Elvise Presleyho, kvůli věrohodnosti filmu se naučil hrát perfektně na kytaru a do nejmenšího detailu piloval v tanečním studiu několik měsíců Elvisovy pohyby. „Hrát Elvise byla fuška, ale nakonec jsem se s rolí sžil, dokonce si myslím, že máme mnoho společného. On byl chudý kluk z Mississippi, já byl chudý kluk z Corku. Oba jsme neměli rádi školu, špatně se učili a pro spolužáky jsme byli trnem v oku. Oba jsme z první větší výplaty koupili dům pro svou mámu. A stejně tak jako on bojoval za splnění svých snů, tak to teď dělám i já.“ Ke své matce měl přes složité dětství vždy velmi blízko, a když před pár lety náhle zemřela, těžce se s tím srovnával. Trpěl depresemi, po letech abstinence začal znovu pít a byl tehdy dokonce zatčen za výtržnosti a rušení klidu v opilosti.
Jonathan sám přiznává, že mu soutěživost ani narcisismus není cizí. Nejprve byl nadšený z nabídky spolupráce na velkofilmu známého Olivera Stonea, když ale viděl, jak moc je jeho role prostříhaná, raději režiséra poprosil, aby ho z filmu Alexander Veliký vystřihl úplně a vrátil výplatní pásku. Také by prý už nikdy nechodil s herečkou, protože by cítil velký střet zájmů a soutěživost, komu se lépe povede.
„Několikrát jsem se přesvědčil, že pokud chce člověk něčeho dosáhnout, nesmí dělat kompromisy. Pokud nejste stoprocentně spokojeni, ať už v práci, ve vztahu nebo na místě, na kterém žijete, nesmíte dlouho otálet se změnou.“
Mezi nejznámější filmy, ve kterých se Jonathan objevil, patří Mission Impossible III s Tomem Cruisem, Blufuj jako Beckham a v neposlední řadě film Woodyho Allena Hra osudu. Seriál Tudorovci má již tři série a právě se natáčí čtvrtá. Celkem je jich naplánováno šest, tedy za každou manželku Jindřicha VIII. jedna. „Nejprve jsem se bál upsat se na několik let jednomu projektu, ale postava, kterou hraji, neustále prochází vývojem a jinými životními etapami, ať už zdravotně, emocionálně nebo pracovně, proto mě natáčení nesmírně baví a myslím, že ani diváci se nudit nezačnou. Máme v rukávu ještě spousty překvapení a špinavých intrik a to je to, co lidi baví.“ směje se.
Zajímavosti o Jonathanu Rhysovi Meyersovi
- narodil se se srdeční vadou a byl pokřtěn ve velkém spěchu, protože se nevěřilo, že přežije
- má koně jménem Kráska
- před deseti lety ho časopis Cosmopolitan uvedl v seznamu 100 nejpřitažlivějších mužů světa pod číslem 34
- vyzkoušel si také modeling a stal se tváří značek Versace a Hugo Boss
- má zarámovanou kritiku svého prvního filmu Nezvěstný, kde stojí, že má asi tolik charisma jako žvýkačka
Archiv, časopis Krásná 2009