Aromaterapie je věčná!
Již v dávné minulosti byly aromatické byliny využívány k ovlivnění lidské psychiky, ať již v náboženském nebo lékařském ohledu. Například v Delfské věštírně se pálil vavřín jako prostředek k navození náboženského tranzu. Asklepiades je využíval k lékařským účelům již před 2000 lety. Před třiceti lety vědci objevili egyptský svitek papyru se seznamem více než 850 botanických léků z doby přibližně 1500 let před Kristem. Krása a zdraví byly vždy nerozlučně spojeny s kulturou všech historických národů stejně tak jako masáže, rostlinné oleje a aromatické byliny se zdravím a krásou.
Dnes si uvědomujeme, že vůně dokážou v našem organismu vyvolat různé procesy – na psychické i psychosomatické úrovni. Jejich vliv na lidský organismus je předmětem nauky, kterou nazýváme aromaterapie. Aromaterapii lze definovat jako cílené používání vonných rostlinných výtažků k udržení, podpoře a zlepšení fyzické, emocionální a duševní pohody.
V mnoha druzích rostlin se přirozeně vyskytují těkavé, snadno se odpařující látky – silice. Ukládají se v různých částech – listech, okvětních lístcích, dřevě, pupenech či plodech. Esenciální olej se získává několika metodami, nejznámější je parní destilace a lisování za studena. Při parní destilaci se získávají také hydroláty. Pokud skutečně chceme celou rostlinu se všemi jejími životodárnými vlastnostmi a energetickou životní silou, musíme použít oba spolu-produkty destilace, kterými jsou olej a hydrolát. Jedině kombinováním těchto dvou elementů skutečně získáme vše, co rostlina může nabídnout našemu zdraví.
Květové vody (Hydroláty)
Květové vody, jinak nazývané též hydroláty nebo hydrosoly, jsou aromatické vody, které vznikají při destilaci siličnatých rostlin. Během destilace vodní párou se oddělují látky rozpustné v tucích (éterické oleje) a látky rozpustné ve vodě, které do vody přecházejí. Vzniká tak „aktivní voda“, bohatá na bioaktivní látky z dané rostliny.
Květové vody mají široké využití v kosmetické péči a také v péči o těhotné ženy, kojence a seniory. Jsou mnohem jemnější v účincích než éterické oleje, používají se přímo na pokožku a není třeba je dále ředit. Mohou se používat ve spreji, na obklady nebo místo pleťové vody, přidávají se do základů krémů či gelů, do vody k inhalaci, do koupele, zvlhčovačů vzduchu nebo do napařovačů v kosmetické praxi. Vhodné jsou všude tam, kde není praktické nebo žádoucí použít olej, případně alkohol. Vytvářejí na pokožce aktivní hydratační ochrannou vrstvu se zjemňujícími, zklidňujícími a léčivými účinky. Hodí se pro všechny druhy pletí včetně poškozené, podrážděné a citlivé, počínaje spáleninami od slunce, vysušené pokožky vlivem prostředí až po péči o kojence.
Spektrum vůní se u hydrolátů mění a odpovídá složení bioaktivních látek, které obsahují. Některé voní jako éterický olej a příslušná rostlina, některé voní málo a jiné zase sladce jako vody z pomerančových květů nebo růže. Obecně mají květové vody čirý vzhled, někdy se slabým matem, který může mít barvu od růžové po modrou podle destilované rostliny. Hydroláty se mezi sebou mohou míchat podobně jako éterické oleje. Svojí jemnou energií se dají přirovnat k homeopatickým lékům, kdy „paměť“ a kvalita vody mají vliv na výsledný efekt.
Většina komerčních „květových vod“ jsou pouze syntetické parfémované vody nebo v lepším případě alkoholové směsi, kdy se éterické oleje rozmíchávají do vody pomocí emulgátorů. Často se zaměňují s toaletní vodou, která je ovšem alkoholová a pro pokožku nevhodná. Někdy se i do pravých květových vod přidává alkohol kvůli jejich konzervaci, což zcela mění jejich povahu a terapeutickou hodnotu.
Květové vody Nobilis Tilia jsou pravé čisté hydroláty v BIO kvalitě, tedy získané z rostlin, které byly pěstovány ekologickým způsobem bez použití chemických hnojiv a postřiků. Neobsahují alkohol ani jiné konzervační látky, žádná rozpouštědla, barviva, parfémy či éterické oleje.