Úvod Magazín Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá, latinsky Oenothera biennis; lidově nočenka, noční hvězda, noční růže, noční svíce, púpalka, rapotinka, řepka, večerní hvězda aj. Patří do čeledi pupalkovitých, která zahrnuje až 750 druhů. U nás jich roste okolo 40. Pochází ze Severní Ameriky, roku 1612 byla zaznamenána také v Evropě. V prvním roce tato dvouletá bylina vyhání z řepovitého kořene pouze přízemní listovou růžici, ve druhém pak vyrůstá silná, hrubá a ochlupená lodyha, až dva metry vysoká. Květy jsou zářivě žluté a rozvíjejí se za soumraku a v noci, opylovány jsou především nočními motýli. S postupem roční doby zůstávají déle otevřené, nakonec i během dne. Pupalka kvete od června do září.

Sbírá se kořen (škroby, bílkoviny, minerální látky), listy (kvasící látky a slizy) a semena (nenasycené tukové kyseliny). Semena jsou v tobolce, která má i tři sta semínek, a na rostlině jich může dozrát kolem stovky. Ze semen se lisují esenciální mastné kyseliny, z nichž nejúčinnější je zejména kyselina gama-linolenová (GLA). Tělo potřebuje tuto kyselinu k tvorbě prostaglandinů, což jsou látky podobné hormonům, které se podílejí např. na zvýšení obranyschopnosti organismu a odolnosti vůči stresům. Dosud neznámým mechanismem také snižuje bolesti při revmatismu.

Předpokládá se, že GLA je účinná proti skleróze svalů a proti degeneračním onemocněním, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, osvědčuje se při atopickém ekzému, lupénce, premenstruačním syndromu, roztroušené skleróze, preventivně při angině pectoris či náhlých mozkových příhodách. Pomáhá i při vypadávání vlasů, snižuje „mravenčení“ v rukou i nohou hlavně u starších lidí. Zlepšuje sluch, zrak a paměť. Osvědčila se preventivně, protože brzdí rozvoj onemocnění v počátečním stadiu. Indiáni používali pupalku jako potravinu. Johann Gregor Mendel (1822–1884) používal pupalku při výzkumu dědičnosti. Současníci Mendelovu teorii ignorovali a jeho výrok „Můj čas přijde“ se naplnil až 16 let po jeho smrti.

Pel-mel
Panenky pro Krásnou paní La Fontaine - Playboy 17. století