Úvod Magazín Mosaika

Mosaika

Věděli jste, že v trojlístku lučního jetele je celkem asi devět milionů buněk, v nichž jest na 60 milionů zelených chlorofylových zrníček?

Botanické pele-mele

Víte že.......

  • Na Celebesu roste na odumřelém dřevu zeleně svítící houbička, při jejímž světle lze rozpoznat ručičky a čísla na hodinkách?
  • Zelené barvivo rostlin – chlorofyl – chemicky značně se podobá červenému barvivu naší krve?
  • V trojlístku lučního jetele je celkem asi devět milionů buněk, v nichž jest na 60 milionů zelených chlorofylových zrníček?
  • U obilnin rostoucích v živných roztocích byly spočítány jejich kořeny a změřena jejich délka, přičemž vycházejí ohromná čísla. Tak pšenice měla 23 802 kořenů o úhrnné délce 210 metrů a ječmen měl 38 486 kořenů dlouhých celkem 307 metrů?
  • Naše obilniny, s výjimkou americké kukuřice, pocházejí z Asie, odkud byly přineseny před 12 000 lety?
  • Éterické oleje u vonných rostlin mají velmi prosaický význam, chrání totiž rostliny před býložravými savci?

Nezvyklé pojistky

Nohy slavného filmového herce Freda Astaira byly pojištěny na 200 000 liber, dokud pojišťovna pojistku nevypověděla. Učinila tak nedávno, poněvadž pan Astaire chtěl za každou cenu sehrát nebezpečnou scénu ve svém novém filmu, kde musel skákat na jedoucí vlak. Nechtěl být zastoupen náhradníkem.

Jedna pařížská továrna na punčochy je pojištěna proti vypuštěným okům a dírkám na hedvábných punčochách. Všechny punčochy prodané touto firmou, na kterých utečou oka aneb které se roztrhají během deseti dnů od zakoupení, jsou nahrazeny. Výlohy s tímto spojené kryje pojišťovna.

Ve Varšavě existovala pojišťovna pro zloděje, která měla 3000 členů. Za obvyklou prémii byl každý člen pojištěn proti riziku zatčení. V případě, že byl dopaden policií, pojišťovna hradila výlohy spojené s přelíčením, v čemž byly zahrnuty i výlohy za obhájce a svědky. V případě, že člen byl odsouzen, jeho rodina dostávala měsíční příspěvek po dobu tří let od pojišťovny.

Boží soud

Nejpodivnější rozsudek, který byl kdy vynesen, byl asi ten, který vynesl pařížský soud začátkem XVII. století Jakýsi pokrývač měl vyspraviti střechu kostela. Na neštěstí se zřítil, dopadl však na kopu slámy, takže si přivodil jen menší pohmožděniny. Pádem však byl stržen i dělník, který pracoval v polovici věže. Tento muž se zabil. Bratr nešťastníkův zažaloval „vraha“ a požadoval potrestání, jakož i slušnou částku peněz pro jeho nedospělé děti. Soud byl v trapné situaci. Bylo zřejmé, že strana žalující má jakés takés nároky na odškodnění, nemohl se však odhodlat k tomu, aby potrestal muže, jehož jediným proviněním byl nešťastný pád se střechy. Rozsudek, který soud vynesl, zněl: „Strana žalující vystoupí na střechu věže, nechá se spadnouti na pokrývače, který tentokráte bude pracovati v poloviční výšce. Bůh rozhodne...“ Strana žalující na věž nevystoupila... (Volk und Welt, Hannover)

Talent je to, co je v moci člověka. Génius je to, v čí moci je člověk. - Lowell

V mládí ženy milujeme – v stáří jim rozumíme. - Finské přísloví

Očím se více věří než uším. - Italské přísloví

Pel-mel
Slunce a Měsíc ve znamení Zvěrokruhu - Kozoroh Proč máme jíst... papriky a rajčata