Úvod Magazín Chmel otáčivý

Chmel otáčivý

Chmel otáčivý – latinsky Humulus lupulus L. (humulus = chmel slovansky, lupulus = chmel latinsky); lidově: humelové šištice, chmelíček, chmelníček, chmelový chřest, pazochy, pazoušky (mladé výhonky), sladovnické koření, zeleňák (choulostivější druh), zelené zlato chmelíček,  chmelík, chmelový chřest aj.

Plinius se zmiňuje o pěstování chmele v římských zahradách, ovšem pouze jako zeleniny. Výhonky chmele připravené na způsob chřestu platí jako pochoutka dodnes. Římané ani Řekové chmel jako přísadu k pivu neznali, ale chmelové květy přidávaly do vína, k povzbuzení pohlavní touhy.

Pivo z chmele prý uměli vařit obyvatelé povodí Eufratu a Tigridu. Prvenství se ale připisuje Slovanům. Za vlády Karla IV. Bylo založeno velké množství chmelnic, protože Karel IV. byl velkým milovníkem jak vína, tak i piva. Chmel dodává pivu hořké látky a činí nápoj trvanlivým.

Chmelové šištice se přidávaly do vykuřovacích směsí (kadidel) a do polštářků pod hlavu, aby přinášely dobrý a hluboký spánek.

Mattioli ve svém herbáři píše: „Chmel má moc ztenčující, otvírající a vyčisťující.“ Jinde čteme: „Hlavičky chmelové jsou koření sladovnické a někteří pekaří nemohou bíti bez tohoto ovoce k nápravě kvásku, neboť chmel velmi mocně nadýmá a činí těsto kyprým, dírkovitým nebo okatým.“

Chmel je pravotočivá oplétavá bylina, jež vychází z plazivého oddenku; má 3 až 6 metrů dlouhé lodyhu, porostlou drsnými háčkovitými chlupy.  Najdeme ji nejen na chmelnicích, ale i divoce rostoucí ve vlhčích křovinách, často i na březích řek. Chmel je jako kulturní rostlina rozšířen po celém světě, až do výšky 1500 metrů.

Rostlina je dvoudomá a kvete od května do července. Květenství tvoří světle zelené, v době zralosti bledě žluté šištice, kterým se říká hlávky. Používají se při vaření piva, ale jsou také léčivou drogou (samičí plodní šištice). Chmelová pryskyřice zabraňuje v pivu množení bakterií, třísloviny zase pivo čistí a konzervují, protože srážejí sladové bílkoviny.

Chmelové šištice obsahují hodně léčivých látek - pryskyřice, silice, hořčiny, vosk, křemík, fytoncidy, působící proti celé řadě bakterií, jako je např.zlatý stafylokok aj. Chmelová droga je především známá jako mužské afrodiziakum a zklidňující prostředek při chorobném sexuálním předráždění, při předčasné ejakulaci a při nočních polucích. Dobře působí i při chorobách prostaty a při potížích v přechodu. Její další použití je jako lék žaludeční při zažívacích potížích.

 

 

Pel-mel
Zámek plný hudby: Jaroměřice nad Rokytnou Proč máme jíst...OLIVY.